SNK ED

Kandidát na europoslance Vlk: Začínají změny na geopolitické mapě světa

Kandidát na europoslance Vlk: Začínají změny na geopolitické mapě světa

Kandidát na europoslance Vlk: Začínají změny na geopolitické mapě světa

 
ROZHOVOR Voliči jsou znechucení a pěstují akorát pivní kulturu. I to si myslí Radoslav Vlk, kandidát do Evropského parlamentu za SNK – ED, který by rád obnovil čisté základní principy Evropy. Podle něj chybí v politice osobnosti, které by prosazovaly morálku a etiku. I to sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Jak podle Vás vnímají lidé Evropskou unii?

Dnes vidí občan Evropskou unii jako matku členských národů, která místo toho, aby pomáhala, tak více bere. Možná 50 nebo 60 procent lidí jsou euroskeptici a myslím si, že důvodem je nedostatečná osvěta. Samozřejmě o některých problémech, které z důvodu členství v EU můžeme polemizovat. Například je otázkou, zda na základě určitých opatření republika neztratila potravinovou soběstačnost. Podstatné také bude, jak rychle musíme přijmout euro. Myslím si, že si můžeme dopřát čas, aby nás to tolik nebolelo. Vím, že Slováci jinou měnu považovali za ztrátu slovenské suverenity. Evropa je dnes domov různých kultur a co mě těší je, že se snaží udržovat v rámci svých programů multikulturnost.

Lidé Vás mají v povědomí jako etnografa a pracovníka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Co Vás vlastně přimělo k tomu, abyste kandidoval do Evropského parlamentu?

Máte pravdu, že si mě lidé spojují s Valašským muzeem v přírodě, ale já chci zjišťovat kulturní a společenské dění i v širším měřítku. Dlouho jsem hledal politické prostředí, kde bych se cítil jako doma a mohl bych diskutovat o politických tématech. Naskytla se příležitost být členem SNK – ED a oslovil mě jejich program. U mě zvítězila čistota této strany. Svou roli hrála také osobnost pana Josefa Zieleniece. Volby do Evropského parlamentu řada lidí vnímá jako ztrátové a bez významu. Na druhé straně, člověk, který se zajímá o dění i mimo „českou kotlinu“, zjišťuje, že za některé problémy v rámci vyjednávání s Evropskou unii může i samotná česká politická scéna.

Co považujete za největší problém ve vztahu Evropská unie a České republiky? Co Vy byste chtěl změnit v případě úspěchu ve volbách?

Když by strana SNK – ED uspěla, chtěli bychom aplikovat zásady, které máme ve volebním programu, který je úzce spjatý s integrací Evropské unie. Chceme, aby už od nás z národního centra vycházela nařízení, která by pak nemusela být příliš transformována. V první fázi by to bylo prosazování programu strany a snížení byrokracie. Chtěl bych odstranit nerovný přístup k jednotlivým členským státům. Sám jsem to pociťoval, když přistupovala Česká republika k EU. Najednou prosakovalo: „Jste malá země, co můžete nabídnout?“ Stále se srovnávají země podle velikosti a podle toho jdou například i toky finančních prostředků.

Cílem je zjednodušit aparát, narovnat vztahy, prosazovat politickou čistotu, zachovávat rozmanitost, principy demokracie, být multikulturní a především pohlídat sama sebe. To je myslím alfa a omega politického celosvětového dění, které se teď soustřeďuje na východní hranice Evropské unie. Myslím, že začínají probíhat změny na geografické a politické tzv. geopolitické mapě světa. Všichni bychom rádi přivítali Ukrajinu v Evropské unii, ale víme, že existují i silné třecí plochy. Pokud nebudeme jednotní uvnitř, tak i když se členská základna rozšíří, tak stále nejednotné jádro bude existovat.  


Vraťme se ještě k české koruně. Měla by být podle Vás zachována nebo bychom měli přejít na euro?

 

Samozřejmě evropský prostor pro nás bude daleko otevřenější a pestřejší, pokud přejdeme na euro. Všichni ale víme, jaká je současná ekonomická situace. Myslím si, že máme stále dostatek času a je potřeba kvalitně všechno připravit. Připouštím, že jsem dlouho přemýšlel nad tím, že když ztratíme českou korunu, tak přijdeme i o kus národní hrdosti.

Vám jde o čistotu Evropské unie. Co pro ni chcete udělat?

Myslím, že všechno se děje v rámci rodiny. Tak, jak se chováme v rodinách a vychováváme děti, podle toho svět vypadá. Jde o výchovu. Evropa by měla být nositelkou morálních hodnot a zásad.

Když hovoříte o čistotě a morálce v evropském měřítku, jak v tomto kontextu vidíte českou politickou reprezentaci?

Máme několik měsíců po volbách. Většina lidí šla k volbám s nadějí a dnes jsou často zklamaní z toho, že se slibovalo něco, co opět není možné splnit. Na voliče má pak tato atmosféra negativní dopad. Většina z nich se pak dokáže vyjadřovat jen u piva, ale k volbám ani nejdou. Z politiky se vytratila morálka a slušnost. Kolikrát, když zabrouzdám na přenos z Poslanecké sněmovny, nemohu věřit tomu, že tak mohou jednat politici, kteří by měli reprezentovat. Vedení politického dialogu není o ukázce síly, politik by měl umět přijmout kritiku nebo doporučení opozice.

© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.