SNK ED

Levice ve volbách propadla

Levice ve volbách propadla

Dnes neprávem opomíjený historik Josef Šusta (1874-1945) proslul výrokem, že každý blud potřebuje sto let aby se vyžil a zanikl.

Foto: Aktuálně.cz, ČTK
Foto: Aktuálně.cz, ČTK

Za tuto jasnozřivou vizi by byl dnes hoden státního vyznamenání. Komunistická strana Čech a Moravy, pokračovatelka KSČ, v roce 100. výročí svého založení propadla ve volbách a ocitla se tak, doufejme že definitivně, v propadlišti dějin. To je skvělá a také symbolická zpráva, kterou britský The Guardian označil poněkud nadneseně za konec postkomunismu v ČR.  Jen si člověk povzdechne, proč to tak dlouho po „sametu“ trvalo...

Horší je to, že neuspěla i sociální demokracie a politická levice se tak ocitla mimo Sněmovnu. Ne že by si to socialisté za své podivné praktiky nezasloužili, ale přeci jen - vznikla tím v českém politickém spektru značně asymetrická situace. Je to situace v rámci EU naprosto výjimečná a bylo by chybou se z ní radovat, i když tato nejstarší česká politická strana je dnes spíše jen karikaturou silně a státotvorné politické strany, jakou byla až do roku 1938.

Ne každá katastrofa je ale úplným koncem. Může být i příležitostí k novému začátku, může být šancí pro nové lidi, kteří se mohou stát autentickou a věrohodnou tváří české levice. Levice, která nebude politickou nadávkou, ale bude rozumně vyvažovat záměry politické pravice. Možná nám bude chybět dříve, než si dnes myslíme.

Stanislav Boloňský

© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.