SNK Evropští demokraté - Fungující stát, Kvalitní život, Prosperující společnost
< Zpět / Regiony / Krajské organizace / Praha / Náš program / Program 2006 / MODERNÍ CENTRUM EVROPY

PRAHA – MODERNÍ CENTRUM EVROPY

Praha je jedním z nejkrásnějších měst světa, ale nesmí se z něj stát skansen, obehnaný hotely a ubytovnami pro správce. Praha může být skutečným centrem Evropy jedině tehdy, budou-li se v něm jeho vlastní obyvatelé cítit skvěle. Jedině pak bude Praha městem sebevědomým, živým a obdivovaným. Bude městem, jehož obyvatelé se podílejí na růstu ekonomiky, rozkvětu kultury a řízení věcí veřejných daleko za jeho hranicemi.

1. Využívání evropských fondů

Evropské peníze budou využívány v maximální míře ve prospěch rozvoje všech oblastí a ve prospěch kvalitního života v Praze. Peníze potečou nejen do budování dopravy, na opravu památek či ekologické účely, ale také na podporu drobného a středního podnikání, na zlepšování kvality škol a drobnou infrastrukturu v každé části města, nejen v centru. Napříště cesta k čerpání peněz z evropských fondů bude plynulejší a snazší.

2. Návrat života do Prahy

Některé části města jsou dnes doslova vybydlené. Malá Strana, Staré město či Václavské náměstí jsou vítaným cílem turistů, ale život Pražanů se zde odbývá jen v malé míře. Přitom právě toto nádherné centrum, na které jsou obyvatelé Prahy pyšní, by se mělo stát cílem častých návštěv nás, Pražanů. Podpoříme takové kulturní i komerční projekty, které přilákají Pražany do historického centra a vrátí mu přirozený život. Stejně tak se postaráme, aby i sídliště a okrajové části Prahy byly místem, kde se dá plnohodnotně žít, nejen přespávat.

3. Evropské peníze pro dopravu

S využitím evropských fondů urychleně dobudujeme Pražský dalniční okruh. Tím odvedeme z centra Prahy kolony aut. Ulice se provzdušní a vznikne prostor pro všestranně kvalitnější život ve městě. Pražané budou trávit více volného času v ulicích města, nakupováním u živnostníků, odpočinkem na zahrádkách restaurací. Infrastruktura hlavního města bude pozvednuta na evropskou úroveň. Město ožije.

4. Letiště - brána do města

Ruzyně je již dnes kvalitním mezinárodním letištěm. Ale schází mu kvalitní dopravní napojení na město, jehož občanům slouží. Nejen turisté, ale hlavně my, kteří cestujeme na dovolené a obchodní cesty, musíme mít k letišti snadný přístup. Letiště musí být organickou součástí města. Proto budeme požadovat rychlé propojení letiště s městem modernizovanou železnicí nebo metrem, jak je zcela běžné ve velkoměstech vyspělých států nejen Evropy.

5. Univerzitní centrum Evropy

Karlova universita a další vysoké školy musejí být pozdviženy na úroveň významných evropských univerzit. Studium zde se musí stát prestižní záležitostí pro nás i studenty z celé Evropy. Proto budeme spolupracovat s vysokými školami a podpoříme některé významné mezinárodní projekty. Zapojíme větší množství škol do výměnného evropského programu studentských stáží. Využijeme evropských fondů pro rozvoj vysokých škol po všech stránkách. Pomůžeme přivést na pražské vysoké školy další špičkové světové vědce.

6. Praha v Evropě a Evropa v Praze

Zajistíme, aby kdokoli v celé Evropské unii měl pohodlný přístup k informacím o dění v Praze. Informace budeme podávat zejména na internetu, a to v několika cizích jazycích, aby každý v cizině mohl sledovat vstřícnost a sebevědomí našeho hlavního města. Zároveň budeme propagovat Prahu v našich partnerských městech i dalšími prostředky. S tím souvisí například důstojná reprezentace v Pražském domě v Bruselu.

Budeme zvát do Prahy kvalitní zahraniční investory a aktivně je vyhledávat. Na druhé straně pomůžeme našim drobným a středním podnikatelům, aby mohli své služby úspěšně exportovat do Evropské unie. Budeme podporovat kulturní projekty, které přivedou do Prahy evropské umělce a jejich díla z různých oblastí, a naopak podpoříme prezentaci pražské kultury v Evropě.

Naši europoslanci se zasadí o to, aby byly do Prahy přeneseny některé významné evropské instituce. Dosud většinou rozhoduje Brusel o nás. Chceme, aby se také některá rozhodnutí o EU odehrávala v našem hlavním městě.

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.