Názory na vládu, pravomoci či přijetí eura. Čím se Pavel a Babiš odlišují a v čem se shodují?

Události: Názory kandidátů na prezidenta (zdroj: ČT24)

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se neshodnou třeba na rozsahu prezidentských pravomocí nebo dalšího postupu v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině. Liší se i v názoru na současnou vládu. Oba finalisté si teď ale například chtějí nechat od čistě stranické politiky co největší odstup. Jak by se oba muži postavili k různým situacím?

Vztah k Fialově vládě

Postoj k české vládě odlišuje oba kandidáty dlouhodobě. Zatímco Pavel několikrát zopakoval, že volil koalici SPOLU a k Fialovu kabinetu je většinou poměrně vstřícný, Babiš vládu jakožto opoziční lídr kritizuje prakticky denně. Zároveň ale Pavel často zdůrazňuje, že není i navzdory podpoře od většiny koaličních stran vládním kandidátem a že pokud se mu na politice Fialova kabinetu něco nelíbí, tak to kritizuje. To předvedl i v sobotu odpoledne, kdy už bylo jasné, že postoupí do druhého kola.

Pavel: „Je tady celá řada lidí, kteří jsou znepokojeni, případně i zklamáni výkony současné vlády. A možná i na tyto lidi se budu chtít zaměřit, abych jim dal jasně najevo, že cesta z jejich frustrace nevede přikloněním k Andreji Babišovi, ale k tomu, že budeme tyto problémy konstruktivně řešit s vládou.“

Babiš: „Můj cíl je vyhrát prezidentské volby, protože si myslím, že na Hradě by neměl být provládní kandidát. Lidé si musí rozhodnout, jestli má být na Hradě někdo, kdo půjde na ruku vládě.“

Aktivita ve sněmovně

Už v úterý budou poslanci podruhé v tomto volebním období hlasovat o nedůvěře vládě Petra Fialy (ODS). Schůzi svolalo hnutí ANO, jehož šéfem je právě Babiš. Ten ale zároveň tvrdí, že se jakožto řadový poslanec hlasování o nedůvěře nezúčastní.

Babiš: „Myslím, že jako prezidentský kandidát jsem se teď skutečně odpoutal od stínové vlády. To převzala paní Schillerová a já nevidím důvod, proč bych tam měl být.“

Pavel: „Můžeme se podívat, jak (Babiš, pozn. red.) docházel do sněmovny, jak čas, který měl trávit u zákonů důležitých pro tuto zemi a pro její občany, trávil volební kampaní. A stejně tak i hlasování o důvěře vlády zapadá do volební kampaně Andreje Babiše.“

Petr Hladík a jeho kauza

Jeden z prvních úkolů, který na novou hlavu státu bude čekat, je návrh na jmenování ministra životního prostředí. Současný prezident odmítl nominaci lidoveckého politika Petra Hladíka. Vyčítal mu nedostatek odbornosti i kauzu kolem brněnských městských bytů. V souvislosti s ní policie prohledala i Hladíkovu kancelář. Z ničeho ho ale neobvinila.

Pavel: „Pokud by premiér neměl problém s nominací pana Hladíka a stál si za tím přes všechny výhrady, které vůči němu jsou, pak bych nekladl překážky a jmenoval bych ho.“

Babiš: „Kdybych byl premiér, tak bych ho nenavrhnul, ale pokud bych byl prezident, tak bych ho jmenoval.“

Nový předseda Ústavního soudu

Nová hlava státu by mohla řešit i situaci kolem předsedy Ústavního soudu. Prezident Miloš Zeman tvrdí, že má analýzu, podle které neexistuje právní překážka, aby jmenoval nástupce Pavla Rychetského. Tomu mandát končí v srpnu – prezidentův pět měsíců předtím, začátkem března. Oběma kandidátům se případné rozhodnutí prezidenta o obsazení čela Ústavního soudu nelíbí. Popsali preferované řešení situace.

Pavel: „Předal bych celou záležitost buď Nejvyššímu správnímu soudu, nebo Ústavnímu soudu, aby to posoudil a dal doporučení, jak s tou věcí naložit.“

Babiš: „Na to se mě zeptejte, pokud tam budu a pokud tak (Zeman) učiní. Ale mně pan prezident slíbil, že to nebude dělat.“

Místo bydliště a úřadu

Hlava státu také může užívat nemovitosti „tvořící sídlo prezidenta republiky“, což je podle zákona o Kanceláři prezidenta republiky vedle Pražského hradu například zámek v Lánech. Prezident může obývat empírovou Lumbeho vilu, která je nedaleko Pražského hradu na Brusnici u Jeleního příkopu. Současní kandidáti proto odpovídali i na otázku, kde by jako hlava státu bydleli a kde úřadovali.

Pavel: „Nejradši doma, ale ono to tak není možné. Myslím, že prezident musí být k dispozici, a z toho důvodu je asi nutné, aby byl blízko místu, kde pracuje. Prezident má tradičně pracovní prostory na Pražském hradě.“

Babiš: „Bydlel bych v Průhonicích, bydlím v domě šestnáct let a chci tam bydlet až do konce života. Úřadoval bych samozřejmě asi na Hradě, tam jsou kanceláře.“

Další otázky

Už během kampaně před prvním kolem položila Česká televize kandidátům několik otázek formou dotazníku – a žádala je o jednoznačné odpovědi: ano nebo ne. Pavel se s Babišem neshodl na tom, zda jsou pro přijetí eura. Pavel je pro, Babiš proti.

Naopak shodu našli v dalších odpovědích. Oba říkají, že by nevyužili prezidentskou amnestii. Stejně tak se shodují na podpoře členství republiky v Evropské unii a NATO. A oba také říkají, že by na slavnostní ceremoniál k osmadvacátému říjnu pozvali všechny ústavní činitele bez výjimky.