SNK ED

Tragický první červen

Tragický první červen

První červen je obecně vnímán jako radostný svátek dětí a milá předehra léta. Mohl jím být i letos, nebýt šokující zprávy, která se roznesla v podvečer  naším městem - že hoří Domov Alzheimer v Nádražní ulici. 1. červen 2022 tak bude navždy zapsán v kronice našeho města jako den smutku, kdy vyhasly dva lidské životy (55 osob utrpělo různě vážná zranění, z toho tři byli umístěni v kritickém stavu na JIP) a došlo i k veliké materiální škodě. Vyšetřování této tragické události bude jistě vedeno velmi zodpovědně a zevrubně, a nebude asi ani krátké. Možná, že o příčinách požáru se něco určitého dozvíme někdy o Vánocích.

Stanislav Bolonsky

Něco ovšem můžeme říci už teď. Bývalý hotel Alexandra, postavený v polovině 90. let, nebyl pro účel zdravotnického zařízení pro seniory, ještě ke všemu s příslušnou diagnózou, a tedy menší pohyblivostí a prostorovou orientací, vůbec vhodný. Stalo se bohužel běžnou praxí adaptovat pro domovy seniorů nejrůznější objekty, které mohou být na pohled pěkné, ale provozně pro klienty se sníženými kognitivními funkcemi nevhodné. To se stalo i v případě soukromého zařízení Domova Alzheimer  v Roztokách. Nelze ovšem pochybovat o tom, že rekolaudace z hotelu na zdravotnické zařízení proběhla řádně a veškerá razítka jsou v pořádku ...

Při vší smůle ještě můžeme mluvit o štěstí, že k požáru nedošlo v noci, za mrazivého zimního dne, či za jiných ztížených podmínek, to by následky byly ještě tragičtější (viz např. Vejprty s devíti mrtvými v lednu 2020). Šťastnou shodou okolností zrovna nefoukal silný vítr, jako často během letošního jara, a jeho směr bezprostředně neohrožoval zalesněnou stráň. Také je třeba poděkovat, a to zejména, velmi obětavým, odvážným hasičům a zdravotníkům a také skupině dobrovolníků, kteří pomáhali vynášet okny nemobilní klienty. Jeden z nich prý vynesl z hořícího domu 14 lidí!

Tento smutný případ, který bohužel není ve světě ojedinělý, by nám měl být poučením  při úvahách o stavbě nového domu pro seniory, ať již na Solníkách nebo v Žalově. Jaké zadání pro takový objekt formulovat, v jakém objemu a podlažnosti a s jakými bezpečnostními prvky, aby riziko možného neštěstí bylo minimalizováno.

Stanislav Boloňský

© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.