SNK Evropští demokraté - Fungující stát, Kvalitní život, Prosperující společnost
< Zpět / Regiony / Krajské organizace / Jihočeský kraj / Krajská organizace JČ kraj
Pokračujte prosím výběrem sekce:
Jihočeská organizace SNK ED
 
Politická strana SNK Evropští demokraté vznikla 28.1.2006 sloučením politického hnutí SNK sdružení nezávislých a strany Evropských demokratů. Nová strana v Jižních Čechách navázala na politickou činnost Sdružení nezávislých kandidátů, které v roce 2000 získalo v prvých volbách do Krajského zastupitelstva 6 mandátů a postupně integrovalo nezávislé komunální politiky. V roce 2004 již pod názvem SNK sdružení nezávislých kandidátů toto hnutí obhájilo svou pozici v Krajském zastupitelstvu, kdy překročilo pětiprocentní hranici a ziskem tří mandátů se tak stalo jedinou neparlamentní stranou v tomto regionálním politickém orgánu samosprávy. Evropští demokraté byli založení v roce 2002 bývalým pražským primátorem Ing. arch. Janem Kaslem. Jejich hlavním politickým cílem byl boj proti korupci, což je stále jedna z priorit SNK ED. Do Jihočeského kraje pronikli Evropští demokraté až v roce 2004, kdy byla založena místní organizace v Českých Budějovicích. Do té doby působil v Českých Budějovicích pouze jeden ze zakládajících členů Evropských demokratů.

V období 2000 až 2008 mělo SNK ED své zastoupení v Radě jihočeského kraje a podílelo se na formování směřování vývoje regionu. Ve volbách do krajského zastupitelstva 2008 získala kandidátka SNK ED podporu 10.024 voličů, což znamenalo 4,92 % hlasů. Osm setin procenta (to je 166 hlasů) nás dělilo od obhájení mandátů v krajském zastupitelstvu.V době volební kampaně jsme podcenili populisticky vedený boj o voliče stranou ČSSD, který zcela nahradil věcný obsah programu.
 
Obecní volby v roce 2006 prokázaly konsolidaci nového subjektu SNK ED, jež v nich získal 150 mandátů v obecních i městských zastupitelstvech. Tento výsledek zařadil SNK ED mezi pět stabilních politických stran v regionu (ODS, KDU-ČSL, ČSSD, KSČM), pomineme-li přitom místní sdružení nezávislých kandidátů. Naši členové se stali radními v Českých Budějovicích, v Jindřichově Hradci, starosty či místostarosty významných jihočeských měst (Blatná, Trhové Sviny, Vimperk), starostkami či starosty obcí (Babice, Dub, Chelčice) a zastupiteli v mnoha dalších obcích. K těmto úspěchům lze přiřadit zisk dalších funkcí ve volených orgánech samosprávy našich příznivců, kteří kandidovali na našich kandidátkách (Hluboká nad Vltavou, Kaplice, Prachatice) a jinde. Náročnou a odpovědnou práci v radách či zastupitelstvech jihočeských obcí a měst chápou naši členové jako službu veřejnosti.
 
V letošním roce nás čekají volby do obecních zastupitelstev. Bude to jedna z dalších zkoušek, zda práce našich komunálních politiků má podporu občanů měst a obcí.
 
PhDr. Jaromír Procházka
předseda KO jihočeský kraj
PhDr. Jaromír Procházka
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.