SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / SNK ED v médiích / euractiv.cz, „SNK-ED vyzývá k zodpovědnosti při jmenování nového eurokomisaře“
euractiv.cz, „SNK-ED vyzývá k zodpovědnosti při jmenování nového eurokomisaře“

euractiv.cz, „SNK-ED vyzývá k zodpovědnosti při jmenování nového eurokomisaře“


Lídr kandidátky SNK-ED pro volby do Evropského parlamentu, Lukáš Macek, vyzval, 18. května, v otevřeném dopisu všechny politické strany, aby navrhly osobnosti, které by si přály vidět na postu českého eurokomisaře
Souvislosti:
Svého komisaře jmenuje vláda každého z 27 členských států Evropské unie. Komisaři ale svou zemi nereprezentují. Předsedu Evropské komise nominuje Evropská rada a schvaluje jej Evropský parlament. Zatím to vypadá, že post předsedy Komise v červnu obhájí José Manuel Barroso.
Česká republika byla v roce 2004 zemí, která jako poslední vyslala do Bruselu svého komisaře. Byl jím bývalý předseda vlády za ČSSD Vladimír Špidla. Ten má v Evropské komisi na starosti zaměstnanost a sociální věci a stranou SNK-ED byl označen jako „neviditelný komisař“.
Špidla ve funkci nahradil bývalého vyjednavače pro jednání o přistoupení ČR k EU, Pavla Teličku, poté, co ČSSD propadla ve volbách do Evropského parlamentu.
Témata:
Vzhledem k tomu, že se blíží volby do Evropského parlamentu a že stávající předseda Evropské komise, José Manuel Barroso, vyzval k co nejrychlejšímu sestavení nového týmu eurokomisařů, se nominace českého kandidáta stává aktuální.
Za účelem rozpoutání veřejné diskuse o novém českém eurokomisaři, spustila SNK-ED novou webovou stránku www.ceskohledakomisare.cz, kde mimo jiné vyvěsí návrhy politických stran. Podle SNK-ED proběhlo v roce 2004 jmenování českého komisaře Vladimíra Špidly „špatně a s ostudou“. Strana chce předejít podobnému nezdaru letos a vyzývá k výběru kompetentního kandidáta, viditelného pro českou veřejnost.
SNK-ED navrhla šestici osobností: někdejší ministryni informatiky Danu Bérovou, bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera, profesora Jacquese Rupnika, profesora Jana Švejnara, bývalého velvyslance ČR při ES a našeho prvního eurokomisaře Pavla Teličku a bývalého ministra zahraničí a europoslance za SNK-ED Josefa Zielence.
19. května připojila svůj návrh i malá liberální strana Liberálové.cz. Jejím favoritem je děkan Fakulty informatiky Masarykovy Univerzity v Brně, Jiří Zlatuška.
 
http://www.euractiv.cz/evropske-volby-2009/clanek/snk-ed-vyzyva-k-zodpovednosti-pri-jmenovani-noveho-eurokomisare-006020
Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.