SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / Nejsme feministky ani sufražetky, říká jednička ryze dámské kandidátky. A toto si myslí o kvótách pro ženy
Nejsme feministky ani sufražetky, říká jednička ryze dámské kandidátky. A toto si myslí o kvótách pro ženy
ROZHOVOR „Nejsme feministky ani sufražetky,“ říká o ryze dámské kandidátce její jednička Světlana Procházková. Celkem pětačtyřicet žen z Českých Budějovic se totiž rozhodlo jít do komunálních voleb za Ženy 2014, které zaštítila strana SNK ED. V rozhovoru, který poskytla Procházková ParlamentnímListům.cz, také vysvětlila, proč byl o místa na kandidátce velký zájem.

Nejsme feministky ani sufražetky, říká jednička ryze dámské kandidátky. A toto si myslí o kvótách pro ženy

Jaké je vlastně běžnější oslovení. Jste lídr nebo lídryně?

Tak nepoužívejme přejaté slovo, když zní v ženském rodě tak divně. Ale české „vedoucí“ lze použít u mužů i u žen.

Na vaší kandidátce Ženy 2014 jsou jen členky SNK ED, nebo i nezávislé kandidátky?

Na kandidátce jsou ženy, které již vícekrát za SNK ED kandidovaly a jsou s programem ztotožněny. A k těmto 9 ženám se přidaly další nezávislé kandidátky, další aktivní ženy.

Jak vlastně nápad, takto zvýšit počet žen v politice, vznikl?

Prvořadou myšlenkou nebylo zvyšování počtu žen v politice. Z předchozích let jsme měli zkušenosti s tím, že ženy se na smíšené kandidátky opravdu moc nehrnuly. Ale když jsme je oslovili s myšlenkou, že postavíme ryze dámskou kandidátku, zaujala je tato nabídka daleko více. Ženám se asi všeobecně moc nechce soupeřit s muži o místa a pořadí na kandidátních listinách. Zřejmě si na „dámské“ kandidátce a pouze v ženské společnosti připadají „rovnější“.

Nebylo líto některým mužům, že se s Vámi na kandidátku nedostanou?

Měli jsme připravený pochopitelně i plán „B“ - to je smíšená kandidátka, ale „dámská“ kandidátka se setkala s takovým ohlasem, že se nám zájemkyně hlásily ještě den po odevzdání. Členové - muži ale měli možnost kandidovat s jinými subjekty.

Co na to říká Váš manžel? Je také člen SNK ED, že?

Můj muž je dlouholetým členem SNK ED a prohlásil, že po 25 letech odchází do polického důchodu a předává veslo. Dělá nám volebního zmocněnce a velmi fundovaného poradce.

Neberou čistě ženskou kandidátku někteří muži jako příliš feministické opatření?

Doufám, že ne. Nejsme žádné feministky ani sufražetky, máme muže, rodiny, děti, vnoučata. Jen máme pocit, že můžeme k lecčemu přispět a cítíme se být dostatečně zkušené a schopné spolupráce.

Co říkáte kvótám pro ženy v ČSSD?

Že to budou mít v ČSSD při sestavování kandidátek obtížné.

Jaký je váš program?

Program bude zveřejněn až 15. 9. 2014. To víte, dobré nápady se kradou…

Co mohou jiného a lepšího přinést právě  ženy do politiky?

Především jsou v mnoha případech pohlednější než muži, mají smysl pro humor a nadhled. Jsem přesvědčená, že právě jejich schopnost řešit detaily a soustředit se na krátkodobé cíle, které je nutné splnit při realizaci těch dlouhodobých úkolů a vizí, je jejich velkou devizou. Jejich každodenní kontakt s městem, ve kterém se pohybují, žijí, cestují, nakupují, sportují atd. a jejich smysl pro pořádek, racionalitu a vnímání zdánlivých podrobností, je předurčuje pro vedení v místních samosprávách.

Světlana Procházková se narodila  9.10.1962. V Uherském Hradišti absolvovala gymnázium s přírodovědným zaměřením a pokračovala ve studiu na Vysoké škole zemědělské, provozně-ekonomické fakultě v Českých Budějovicích, kterou absolvovala v roce 1986. V letech 1982 až 1990 pracovala jako externí vedoucí dětských zájmových kroužků a lektorka společenskovědního oddělení KDPM v Českých Budějovicích. Po krátké praxi v zemědělství pracovala od roku 1993 jako učitelka odborných předmětů na Soukromé střední odborné škole. Při této škole založila Školu ručních prací a řemesel - soustavu celoročních a víkendových kurzů. Od roku 1999 pracuje se svým manželem v několika rodinných firmách. Od téhož roku se také zabývá komunální a regionální politikou v různých funkcích. V letech 2007 - 2009 byla předsedkyní Jihočeské asociace podnikatelek a manažerek. Je autorkou několika knih a metodických materiálů.
 
Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.