SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / Rozhovor plk. Dočekalovi s publicistou Františkem Novotným
Rozhovor plk. Dočekalovi s publicistou Františkem Novotným

Levárny podporovat nebudu.

V předvolební atmosféře, kdy billboardy nabízejí jednu bezvýznamnou celebritu za druhou, mne zaujala tvář, které už mnoho let věřím. Emeritní policejní rada, plukovník JUDr. Miloslav Dočekal, kterému někteří říkají nový Vacatko. A protože se trochu známe, neodmítl moji žádost o otevřený rozhovor.

Co když se do parlamentu nedostanete?

„Prosím Vás mně nejde o nějakou politickou kariéru. Ale ta nabídka, kterou mi dali Nezávislí a Evropští demokraté se neodmítá. Pokud budu mít šanci využít své zkušenosti, udělám to rád. Je to šance jak v legislativní rovině zkusit bránit nepravostem, poškozujícím zájmy státu.“

O Vás se ví, že jste byl celý život neúplatný, uměl jste naslouchat a uplatnit empatii a při tom tvrdě  hájit spravedlnost. Myslíte, že z toho neslevíte?

 „ Starého psa novým kouskům nenaučíš a já už nemám zapotřebí dělat něco o čem nejsem přesvědčen, že to je dobré. Během své letité praxe jsem se naučil přistupovat k řešení problému a hledat nejlepší cestu tak,  že jsem hledal motiv, tedy,  komu to prospěje. Pro zákonodárce musí být dobré to, co prospívá lidem. Takže to, z čeho čouhá nějaké levárna, nikdy podporovat nebudu.“

Ale co když půjde  o problém, který vám není blízký. O ekonomické či legislativní otázky?

„Samozřejmě, že všechno ví jen bůh a ti, kteří se tváří tak, že všechno vědí, všude byli a od všeho mají klíče, už lezou lidem občas  právem na nervy. Člověk získá dojem, že by dokázali odoperovat slepé střevo, stejně jako legovat ocel nebo pěstovat chřest. Práce senátu je důležitá proto, aby takovým lidem jejich triky neprocházely.

Je proto samozřejmé, že k problematice, kde si nejsem jistý, budu v případě zvolení vyžadovat analýzu a názory nezávislých odborníků.

Snahy lobistů nemají šanci.“

Mnoho svých aktivit jste nezištně  věnoval pomoci těm, kteří byli nějak postiženi kriminálním chováním. Nemáte pocit, že je to  boj s větrnými mlýny?

„Poznal jsem tolik lidských příběhů, že i když vím, že se situace mění jen pomalu k lepšímu, nesmíme s tím úsilím přestat. Naše společnost je mnohem vícevrstvá, než si mnozí myslí. Poznal jsem bolavou špínu i bolavé pozlátko. Je mi líto, že občané nemají pocit, že žijí v právním státě. Že mají pocit, že zakrátko si budou muset i kilo brambor jít kupovat s advokátem. Přitom, příliš často, námi placení úředníci všech stupňů, říkají klientům aby se obrátili na soud i tehdy, kdy jde o problém, za jehož řešení berou plat. A v něm je zahrnuta i jejich pravomoc a zodpovědnost. Cením si i toho, jak právní vědomí pomáhají udržovat některá média.“

Bezpečností problematiku máte v malíčku, přednášíte o ní, snažíte se společnost chránit. Setkáváte se na besedách s dětmi, stejně jako se seniory, ale žije se nám navzdory proklamované demokracii spokojeněji?

„O demokracii by vám mohli sociologové, politologové a filozofové povídat hodiny. Podle mne je demokracie pevný řád, který by měl chránit slušné lidi před gaunery a podvodníky. Bez ohledu na to, jestli mají punčochu přes obličej, nebo košili s kravatou.

Víte, vymýšlejí se nejrůznější instituce, programy a komise, a bezpečnostní situace je stále horší. Každý policajt vám přitom řekne, že nekalostem se daří tam, kde k tomu mají podmínky. Šlapejme lotrům víc na paty, nedávejme jim šanci dýchat  a oni odtáhnou. Jinými slovy se mi vybavuje starý moudrý citát: Zařiďte, aby se poctivost víc vyplácela, než zlodějna – a ubude zlodějů…“

Krásná metafora. Tak Vám přeju, aby se  Vám ji v případě zvolení dařilo uvádět do praxe.

František Novotný - publicista

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.