SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / Stát jsme MY!
Stát jsme MY!
bolonsky_149x205.jpg

Volební programy kandidujících stran, pokud škrtneme levé i pravé extrémy, se liší méně, než bychom čekali. Chce se věřit, že „šťastné zítřky“ slibují voličům upřímně.  Slibuje i hnutí STAN, ale myslím si, že jen to, co splnit lze – žádné vzdušné zámky.

Všechny tyto sliby či představy jak  „budovat stát“ (jak by napsal Peroutka), mají jednu slabinu. Nepůjde je realizovat bez aktivní účasti občanů, bez toho, aby tyto záměry vzali za své.  A v tom vidím i problém celé naší společnosti, která se přestává se svým státem identifikovat.  To je velmi varující. Tak dlouho jsme usilovali o „malý stát“, až se nám odcizil a stal se opět jakousi anonymní „byrokratickou vrchností“. Jakoby se naplňovala stará marxistická poučka, že stát je organizované násilí. Kupodivu na tuto notu hrají i některé středové strany, když na volebních billboardech hlásají, že „Bohatnout mají lidé,  nikoliv stát“. Jak ale mají lidé bohatnout v chudém státu?  A může být chudý malý stát rovnocenným partnerem států bohatých?

Lhostejnost vůči svému státu se projevuje i v nízké volební účasti. Tím, že značné procento občanů nejde k volbám, má i legitimní vítěz voleb politicky omezený mandát, neboť vychází  jen ze zlomku veřejné podpory. Přitom stát nejsou nějací „oni“, ale my, v dobrém i špatném slova smyslu my všichni; a od toho jsou volby, abychom jejich prostřednictvím svůj stát uspořádali.

Pojďme tedy vzít tyto volby docela vážně a jděme volit. Vezměme rozum do hrsti a nenechme si vzít šanci ovlivnit svůj další život, další osud národa a státu.

Stanislav Boloňský,
kandidát Starostů a nezávislých ve Středočeském kraji
místopředseda SNK Evropských demokratů

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.