SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Napsali jsme / Koalice Strany zelených a Evropských demokratů pro Prahu
Koalice Strany zelených a Evropských demokratů pro Prahu

Koalice Strany zelených a Evropských demokratů pro Prahu

Koalice Strany zelených (SZ) a Evropských demokratů (ED) jde společně do voleb v hlavním městě, aby vyřešila základní oblasti, které se každého z Pražanů týkají: Jedná se zejména o ekologičtější a levnější dopravu, řešení zeleně v centru i na předměstí, územní plán, otázku korupce a další. Koalice, která má v současnosti v Praze více než 14 % mandátů, bude například prosazovat modernizaci trati Praha – Kladno s odbočkou na letiště pražských, vznik nových městských v lokalitách „karlínské Stromovky“ na Rohanském ostrově, rozsáhlých přírodních ploch v oblasti Trojmezí, Bohdalce-Slatin, nádraží Bubny-Zátory, zřízení funkce městského architekta, či řešení celé řady sporných městských projektů, jakými jsou třeba pokračování výstavby městského okruhu, „chobotnice“ na Letné a samozřejmě i projektu Opencard.

Doprava
Pražská doprava každoročně spolyká přes 40 % rozpočtu města, což jsou desítky miliard korun. Výsledky ale nejsou vidět. Praze zoufale chybí moderní dopravní koncepce, která by se inspirovala současnými trendy v západní Evropě. Praha potřebuje zcela nový pohled na dopravu po městě,“ říká Petra Kolínská, zastupitelka hlavního města Prahy a lídr koalice Strany zelených a Evropských demokratů. Podle koalice je třeba v tomto volebním období předně modernizovat jak trať Praha – Kladno s odbočkou na letiště, tak jednotlivá pražských nádraží a radikální zlepšit přestupních vazby mezi železnicí a dalšími prostředky MHD. Stejně tak je potřeba radikálně zlepšit podmínky pro chodce. Začít lze jednoduchou úpravu – prodloužit zelenou pro chodce na nejvíce využívaných křižovatkách. Je nepřijatelné, aby zelená trvala 5 sekund a kratší dobu. Doprava je zároveň největším zdrojem znečištění ovzduší a hluku. Řešením jsou autobusy na plynový pohon, tempo 30 v obytných zónách, nízkoemisní zóny, samostatné pruhy pro veřejnou dopravu na frekventovaných ulicích. Zdrojem finančních prostředků budou zejména úspory vyplývající z forezního auditu v Dopravním podniku hl. m. Prahy, zapojení developerů, kteří investují v bezprostřední blízkosti metra, a důslednější jednání s vládou a parlamentem o financování železniční infrastruktury v Praze.

Zeleň
V oblasti zeleně bude koalice prosazovat vznik nových městských parků jak v existující zástavbě, tak v rozvojových územích. Šanci na vznik vidí zejména u „karlínské Stromovky“ na Rohanském ostrově, rozsáhlých přírodních ploch v oblasti Trojmezí, Bohdalce-Slatin či nádraží Bubny-Zátory. Zelené pásy a koridory chce koalice zřídit podél všech vodních toků, jako jsou Botič, Rokytka nebo Motolský potok. Novou přírodní památku chce zřídit například v Praze 4 v lokalitě Nad Dvorci. Jakom značně problematické vidí záměry vybudovat v Klánových golfové hřiště. Proto se také již v minulosti zasadní bývalý radní Strany zelených Petr Štěpánek o vyhlášení Přírodní památky Prameniště Klatovského potoka. Dalším bodem koalice je vyhlášení přírodního parku Vltava s navazující ochranou přírody a krajiny na jejích přítocích. Koalice se zasadí o posílení rozpočtu programu Čistá energie Praha, který Strana zelených v minulosti založila, a o změnu hospodaření na polích z extenzivního na biohospodaření, díky čemuž se sníží prašnost a znečištění vod.

Korupce
V oblasti korupce to bude například zásada, že občan musí politikům vidět do karet, tedy co není ze zákona tajné, musí být veřejné. „Nebudeme bojovat pouze s drobnou korupcí. Není možné, aby o zásadních investicích města nebo pronájmech městského majetku rozhodovali v
pozadí kmotři a mafiáni tak jako dnes! Zásadním způsobem změníme systém přípravy, projednávání a kontroly velkých investic tak, aby byly skutečně předmětem veřejné diskuse a rozhodování na půdě městského zastupitelstva a případně i v referendu všech Pražanů
,“ vysvětluje Jiří Witzany, zastupitel hlavního města Prahy a lídr koalice Strany zelených a Evropských demokratů.

Hlavní městský architekt
Novinkou, kterou se koalice odlišuje od jiných politických stran a uskupení, je navíc zřízení funkce
hlavního městského architekta. Ten bude vysoce ceněnou osobnost, která svede souboj s lobbisty a developery s cílem předat našim dětem město v lepším stavu, než jsme jej přebírali od našich předků. Díky tomu se nestane, že se budou zbytečně zastavovat zelená území, stavět další tuctové byty a kanceláře. Koalice proto také nesouhlasí s připraveným konceptem územního plánu, který počítá s výstavbou národní knihovny v místech jako jsou Letňany, Štěrboholy, Dubeč či Západní město.

Program koalice zde ke stažení v pdf.
Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.