SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / Budíček pro Litvínov. "Zazvonil" exhokejista i zpěvák ze známé skupiny
Budíček pro Litvínov. "Zazvonil" exhokejista i zpěvák ze známé skupiny
REPORTÁŽ Severočeský Litvínov se v sobotu na náměstí bavil. Pivo a guláš sice nebyly úplně zadarmo, ale jak pořadatelé ubezpečili, „Litvínove, budíček!“ je akce nepolitického rázu, takže nějaké podbízení předvolebními úplatky by skutečně bylo jen ke škodě věci. Přesto se zde řada kandidátů a kandidátek na vysoké komunální posty mihla. Například i možná budoucí starostka, která se snažila být nenápadná, stejně však objektivu neutekla.

Stánky s občerstvením, prodej svíček vyrobených handicapovanými ze sdružení Senses, skákací hrad pro děti, pouliční cirkus mezi davem lidí, na pódiu divadelní pohádka, moderátor Aleš Lehký z Lunetic a večer k tomu navíc kapela Katapult. Tak vypadal víkendový den na náměstí Míru v Litvínově v Ústeckém kraji. Jakoby za týden vůbec neměly být volby, srovná-li to člověk s intenzivní politickou agendou v jiných městech ve stejném čase. „Dneska je to tu o kultuře, muzice, o životě v Litvínově. Bude se tu něco předávat a je tu několik lidí, co se angažují ve zdejší politice, ale dneska nejdou proti sobě, byť kandidují každý za jiný subjekt,“ vysvětluje před akcí moderátor Aleš Lehký.

Litvínov má svoje vlastní granty

Člen kapely Lunetic pak zve na pódium sociálního demokrata Martina Kliku, který býval ve městě místostarostou a šéfem strážníků, dnes je zastupitelem na městě i na kraji, kde má na starosti sociální věci. Dnes má lidem spolu s Markem Tomčíkem (SNK-ED) představit nový grant pro školy. Oba jsou tu výhradně za obecně prospěšnou společnost PRO LITVÍNOV. Na pódium nesou ceduli, která vypadá jako velký šek. Ale není. Je to dvourozměrná atrapa tabletu s nápisem grantu „Tablety do škol“. „Nebudeme je rozdávat přímo dětem nebo dospělým. Sehnali jsme peníze, za které si jedna litvínovská škola bude moci pořídit učebnu s tablety. Do konce října vyvěsíme podmínky grantu a do konce listopadu jej vyhodnotíme,“ vysvětlil přítomným Marek Tomčík v roli předsedy dozorčí rady PRO LITVÍNOV. „Doufáme, že skončí ve škole, která to skutečně potřebuje, jako například speciální škola a další. Doufejme, že se přihlásí,“ doplnil jej ještě Martin Klika.

Učí děti plavat, jak by jí to šlo na nejvyšším místě?

Obecně prospěšnou společnost založila litvínovská zastupitelka, majitelka společnosti zabývající se plaváním kojenců a batolat Květuše Hellmichová, která letos kandiduje přímo na starostku (SNK-ED). Na akci se veřejně neangažovala, ale bylo možné na ni narazit mezi návštěvníky. Dorazila spolu s kolegou Robertem Kyselou, někdejším hokejovým reprezentantem. „Já jsem vidět už dost,“ odpověděla skromně na otázku, proč jako ředitelka PRO LITÍNOV, o. p. s. nešla na pódium vyhlásit grant osobně. „Navíc včera večer jsme ještě měli akci s klubem WomenNet a k tomu se ještě starám o nemocného rodinného příslušníka,“ podotkla, proč veřejnou prezentaci o víkendu nechala na zmíněných mužích a přišla se jen podívat a pohovořit s kolegy a kolegyněmi, například i se zdravotní sestrou a sportovkyní Petrou Vovesnou, která rovněž kandiduje do městského zastupitelstva.

Akci plnou zábavy zorganizovalo uskupení litvínovských podnikatelů. Stovky přítomných potěšily i finanční ředitelku pekárny Japek Helenu Zemánkovou Týřovou, rovněž zastupitelku (kandiduje za Otevřenou radnici Litvínov), která se vypravila do města s manželem Vladimírem, jednatelem litvínovské inženýrské společnosti. „Víte, my se po volbách, ať dopadnou jakkoliv, stejně musíme všichni spolu domluvit,“ uvedla k tomu, že je pro mnohé nezvyk, že se na akci těsně před volbami angažují a potkávají společně kandidáti a kandidátky z konkurujících subjektů.

Ta, co zná největší bolístku regionu

S rodinou se na akci vypravila i sociální demokratka Kateřina Holzknechtová, dvojka na litvínovské oranžové kandidátce. Jak se cítí před letošními volbami, do kterých startuje na doposud nejvyšší pozici? „No, jsem unavená,“ přiznává s úsměvem žena, která řadu let působí jako odborná poradkyně na úřadu práce, takže největší problém regionu – nezaměstnanost – zná z nejtěsnější zkušenosti s těmi, kterých se přímo týká. „Nemám ambice na nejvyšší posty ve vedení města. Ráda bych ale byla středem dění, minimálně abychom byli v koalici a nikoli v opozici, a ještě tak jednostranné,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz. Výsledek se odhadnout neodváží. „Je to letos pro mě velká neznámá, je hodně kandidujících stran, jsme malé město a lidé se tu navzájem dost znají,“ uvádí ještě.

V Litvínově, kde je dnes starostou někdejší véčkař Milan Šťovíček (nyní STAN), v minulosti z tohoto postu dokonce i sesazený, jde do komunálních voleb celkem dvanáct uskupení, včetně některých zcela nových.

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.