SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / Férový sponzoring politických stran?
Férový sponzoring politických stran?

Politické hnutí STAN rozhodlo o vrácení všech finančních sponzorských darů od podnikatelských subjektů, které obdrželo po volbách do Sněmovny, a to ve výši téměř 3,5 mil. Kč.

money-gd34747e0b_1280

Je třeba ocenit, že se vedení hnutí nezačalo přebírat těmito dary a mudrovat, který je špatný, který o něco méně špatný, a který je dokonce neškodný. Bez obvyklého přemítání o tom, jak z problému po česku utéct „bez ztráty kytičky“, se k věci postavili čelem a rázně. Bylo to bezpochyby v dané situaci  nejlepší řešení.

Ještě důležitější se ale jeví záměr, který předestřel předseda hnutí Vít Rakušan, a totiž, že STAN navrhne novelu zákona o financování politických stran, která by sponzoring politických stran podnikatelskými subjekty zcela vyloučila. Podpořit stranu, resp. její volební kampaň finančně, by tak mohly už jen fyzické osoby. To by byl velký krok k pročištění korupční mlhy ve financování politických stran. Bude ale zajímavé sledovat, jak se k této myšlence postaví další strany a hnutí.

Je celkem evidentní, že jen málokterý podnikatel pošle peníze politickému subjektu pouze z čistého altruismu. Většinou je za tímto darem očekávání nějakého protiplnění, protislužby či výhody, jak to známe ze známé hlášky Miroslava Šimka, která zlidověla: „nechci slevu zadarmo“.  Tato „zvláštní očekávání“ sponzorů  nenacházíme jen ve velké politice, ale i na úrovni té regionální či municipální.

Řečeno jasně – sponzorské dary subjektům majícím ve veřejném prostoru vliv a moc, zejména od významných firem, jsou podhoubím korupce, a každý pokus k jejich eliminaci je krokem správným směrem.

Stanislav Boloňský

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.