SNK Evropští demokraté - Fungující stát | Kvalitní život | Prosperující společnost
< Zpět / SNK Evropští demokraté / Aktuality / O strachu i naději
O strachu i naději
412733971_762748942550732_9051546485576122721_n

Jednadvacátý prosinec, kdy je od nás slunce nejdále a začíná astronomická zima,  je nejkratším dnem v roce kdy vládne převážně tma. Ten letošní se stal nejtemnějším nejen z těchto  objektivních příčin, ale hlavně kvůli tragické hromadné vraždě studentů a pedagogů na FF Univerzity Karlovy. Toho dne zlo zcela nečekaně vstoupilo do našich životů, a to hlavním vchodem.

Stalo se něco, co jsme v hašteřivém, ale poklidném Česku v tomto měřítku, snad s  výjimkou střelby v Uherském Brodě a Ostravě, dosud neznali; o čem jsme jen četli ve zprávách ze světa. Náhle jsme dostali lekci, na kterou nezapomeneme do konce života.  Velmi skličující je nejen samotný fakt tohoto hrůzného činu, ale i jeho další okolnosti a souvislosti. Pachatelem nebyl řádný primitiv, ale inteligentní, leč frustrovaný (zřejmě nemocný) mladík, talentovaný univerzitní student s čistým trestním rejstříkem. Vzhledem k tomu, že studoval historii, jistě dobře věděl, že univerzita je (či by měla být) nejen jakýmsi chrámem vzdělanosti. Akademická půda je nejsvobodnějším a nejotevřenějším prostředím pro kritické myšlení, pro střetávání ideí, názorů, ovšem v demokratické diskusi, nikoliv v ozbrojeném konfliktu. I v dobách nesvobody minulého režimu, pomineme-li nejtemnější období padesátých let,  byla atmosféra na univerzitách jakýmsi ostrovem, kam „mráz z Kremlu“ nedosahoval v míře obvyklé.

Nepropadat strachu a beznaději

Pachatel hromadné vraždy (či snad rozšířené sebevraždy?) zasáhl svým činem samé srdce svobodného, pluralitního  myšlení a ohrozil tím jeden z pilířů, na němž stojí demokracie.

Domnívám se, že naprosto vědomě chtěl vnést do našich životů a vědomí nejen bolest, ale i strach, ochromující naše zavedené kulturní zvyklosti. První reakce různých bezpečnostních expertů naznačovaly, že by se jeho záměr mohl do jisté míry podařit, když začali prosazovat bezpečnostní rámy a osobní kontroly u vstupu na univerzitní půdu.  Pokud někdo nevidí rozdíl mezi umístěním bezpečnostního rámu na letišti a u vchodu fakulty, pak nepochopil vůbec nic.  Naštěstí se zdá z reakcí odpovědných osob, že budou zvoleny jiné cesty k větší bezpečnosti.

Svoboda zabíjet?

 Je třeba hledat spíše příčiny, než horlivě hasit následky, které již nelze odestát. Je nutné otevřít kritickou diskusi o současných velmi benevolentních pravidlech pro držení střelných zbraní. Je nepředstavitelné, aby si člověk mohl v tichosti během několika měsíců opatřit celý arzenál zbraní a střeliva, včetně útočné vojenské pušky, a nikdo tuto informaci nezachytil, resp. nevyhodnotil. A to v době, kdy se oháníme digitalizací všeho. 

Je smutným faktem, že útoku „osamělého vlka“ nelze prakticky zabránit, pokud nedojde k povinnému čipování šedé kůry mozkové, a tedy úplné ztrátě subjektivního vědomí, což je naštěstí sci-fi. Nepomohou stoprocentně ani psychotesty; i detektor lži lze, pokud víte jak, obelstít. Jediným racionálním a efektivním řešením je razantní omezení držení palných zbraní v populaci.  Už se k tomu vyjádřil i ministr vnitra. Obávám se ale, že novela zákona o zbraních a střelivu, která se připravuje celých 6(!) let, už dostatečně nepostihuje hloubku problému. Musíme jít dál a hlavně rychleji.

Záměr vnést úzkostný strach do společnosti se nesmí podařit. Nesmíme ztrácet naději, že „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“, i když to dá trochu práce.

Aktuality z ČR

 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
© 2007 SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, 120 00 Praha 2, info@snked.cz
Vygenerováno Marketingovým a publikačním Systémem Animáto. Realizace www.wamak.com.